*КУБ - повний комплекс хмарних послуг!

Що таке FTP і як він працює?

Що таке FTP і як він працює?

FTP – це один з найдавніших способів передачі файлів в мережі Інтернет. Він необхідний для обміну інформацією між різними пристроями в мережі, але найчастіше використовується для завантаження та вивантаження даних з серверів. Давайте розберемося, що таке FTP, як він працює, чим відрізняється від інших наборів правил, за якими передаються дані, і які програми найкраще підходять для роботи з ним.

Навіщо потрібен FTP?

Сьогодні обмін інформацією між пристроями здається елементарним завданням. Але що робити, якщо потрібно забезпечити безпечний і безперервний обмін даними між серверами і клієнтами? Для цих цілей вже понад півстоліття використовується FTP. І незважаючи на величезну кількість більш сучасних технологій, FTP досі активно використовується в веб-хостингах, корпоративних мережах і IT-інфраструктурах.

Принцип роботи

FTP працює за принципом взаємодії між користувачем і сервером. FTP-сервером називається фізичний пристрій або ПЗ, яке зберігає дані і при необхідності надає до них доступ. FTP-клієнтом називається спеціальна програма, яка дозволяє користувачеві підключитися до сервера і передавати файли (завантажувати або скачувати) в обох напрямках.

При цьому даний набір підтримує два типи з’єднань: керуюче – використовується для аутентифікації та передачі команд і з’єднання для передачі даних, яке забезпечує переміщення файлів між клієнтом і сервером. Таким чином, для підключення до сервера через FTP зазвичай потрібно увійти в систему і вже потім завантажувати або вивантажувати файли за допомогою файлового менеджера (часто використовується стандартний Total Commander). Але також існують і анонімні FTP-сервери, які дозволяють виконувати обмін даними без аутентифікації.

Також FTP підтримує 2 режими роботи: активний і пасивний. В активному режимі користувач відкриває порт зі свого боку і чекає вхідне з’єднання від сервера. Тоді як в пасивному режимі навпаки: сервер відкриває порт і чекає підключення від клієнта. Через те, що при передачі даних за допомогою активного методу можуть відбуватися блокування міжмережевими екранами, то більш практично використовувати пасивний варіант – він дозволяє уникнути проблем з брандмауерами в процесі роботи.

Історія набору правил

Набір правил був розроблений студентом технічного ВНЗ Абхай Бушаном в 1971 році для використання в мережі ARPANET. FTP спочатку працював в умовах, коли ПК ще не мали графічного інтерфейсу.

У FTP першої версії використовувався тільки один канал і для передачі даних, і для команд, що погано позначалося на пропускній здатності. Тому, щоб поліпшити роботу протоколу, вже в 1972 році в його ПЗ були впроваджені два канали: перший керував командами, а другий передавав дані. Така структура FTP залишається і до цього дня.

Потім, починаючи з 1980 року, цей набір правил постійно оновлювався і в нього впроваджувалися нові функції, що зробило його універсальним інструментом. А в 2000-х роках з’явилися шифровані версії (FTPS, SFTP), які нівелювали вразливості оригінального протоколу.

І навіть сьогодні, FTP активно використовується в багатьох продуктах – він вбудований в усі популярні операційні системи (Windows, Linux і macOS), а також використовується в хостингах для управління сайтами.

Переваги та недоліки FTP

Хоча даному протоколу передачі даних вже більше 50 років, він все ж має певні плюси:

  • можливість передачі файлів великого обсягу;
  • зручність автоматизації (використання скриптів для роботи);
  • можливість використання клієнтських програм з графічним інтерфейсом;
  • сумісність з більшістю операційних систем;
  • висока швидкість передачі даних;
  • простота налаштування (сервери через FTP розгортаються дуже швидко).

До мінусів можна віднести:

  • низьку безпеку (паролі передаються у відкритому вигляді);
  • складність налаштування фаєрвола (вимагає налаштування портів);
  • застарілий стандарт передачі даних (немає підтримки метаданих файлів).

Для забезпечення високої безпеки рекомендується використовувати більш просунуті продукти: FTPS (FTP Secure) або SFTP (SSH File Transfer Protocol), які здатні передавати дані в зашифрованому вигляді.

Альтернативи FTP

Сьогодні існують більш безпечні та зручні альтернативи FTP, серед яких можна виділити SFTP (Secure FTP), який використовує протокол SSH для безпечної передачі даних, FTPS (FTP Secure), що представляє собою класичний FTP з шифруванням SSL/TLS і протокол HTTP(S), який застосовується для завантаження файлів в браузер на сучасних сайтах. Також для передачі даних можуть використовуватися хмарні сервіси (Cloud Storage), такі як Google Drive, Dropbox, OneDrive та інші. З їх допомогою істотно спрощується обмін файлами.

Тобто в сучасних умовах використання FTP виправдано для вирішення специфічних завдань, наприклад, для управління сайтами на веб-серверах.

FTP-клієнти для роботи

Для роботи з FTP можна використовувати як консольні утиліти, так і ПЗ з графічним інтерфейсом. До найбільш популярних FTP-клієнтів можна віднести:

  • FileZilla – безкоштовна утиліта з кросплатформенною підтримкою;
  • WinSCP – безпечне ПЗ для Windows;
  • Cyberduck – FTP-клієнт для macOS і Windows з інтеграцією з хмарними сервісами;
  • Total Commander – файловий менеджер з вбудованою підтримкою FTP.

Всі перераховані програми допомагають легко завантажувати і скачувати файли на сервер, керувати правами доступу, а в деяких випадках навіть редагувати документи безпосередньо на серверній стороні.

Приклад команд FTP

Існує безліч команд для роботи з протоколом, ось основні з них:

підключитися до сервера ftp.example.com;

				
					open ftp.example.com
				
			

вказати ім’я користувача для авторизації;

				
					user username
				
			

ввести пароль;

				
					pass password
				
			

створити директорію на сервері;

				
					mkdir new_directory
				
			

видалити порожню директорію;

				
					rmdir empty_directory
				
			

показати вміст поточного каталогу на сервері;

				
					ls
				
			

або

				
					dir
				
			

перейти до вказаної директорії на сервері;

				
					cd directory_name
				
			

показати поточну директорію на сервері;

				
					pwd
				
			

видалити файл file.txt;

				
					delete file.txt
				
			

перейменувати файл;

				
					rename old_name new_name
				
			

завантажити файл local_file.txt на сервер;

				
					put local_file.txt
				
			

завантажити файл remote_file.txt з сервера;

				
					get remote_file.txt
				
			

завантажити всі файли з розширенням .txt;

				
					mget *.txt
				
			

закрити з’єднання і вийти з FTP-клієнта.

				
					quit
				
			

або

				
					bye
				
			

Для зручності користувачі часто застосовують графічні клієнти, які автоматизують ці операції.
Незважаючи на вік, FTP залишається затребуваним протоколом передачі даних. Він зручний для адміністрування серверів і передачі великих обсягів даних. Однак через проблеми з безпекою його все частіше замінюють на SFTP, FTPS і хмарні технології. Проте розуміння принципів FTP допоможе Вам детальніше розібратися в мережевих технологіях і стати впевненішим у роботі з IT-інфраструктурою.