
VPS (virtual private server) – частина віддаленого сервера, що являє собою щось середнє між повноцінним фізичним пристроєм і хмарним сервісом. Доступ відкривається за допомогою інтернет-з’єднання, надаючи користувачеві безліч можливостей. На дисковому просторі можна розміщувати різноманітну інформацію і додатки, а також використовувати VPS, як серверну частину для сайту.
Відмінності VPS від віртуального хостингу
На відміну від хмарного сервісу, виділене серверне середовище має свою власну ОС, виділений фізичний простір на жорсткому диску й оперативну пам’ять. Це значно підвищує швидкість звернення до даних, на відміну від звичайного віддаленого сховища, де продуктивність визначається кількістю користувачів, що підключилися, і загальною завантаженістю.
Крім того, virtual private server надає можливість гнучкого налаштування. Адміністратор працює з ним, як зі звичайним жорстким диском, маючи доступ до встановлення потрібних додатків, створення каталогів і маніпуляцій, пов’язаних з адмініструванням.
Усе це визначає такі переваги використання, як:
- гнучкість – можна налаштовувати систему, щоб вона максимально підходила під виконання його конкретних завдань;
- високу швидкість – завдяки наявності відокремлених ресурсів;
- безпеку даних, що зберігаються.
Серед недоліків – вартість і певні складнощі взаємодії з сервером, що вимагають специфічних знань і навичок.
У яких випадках доцільне застосування
Немає сенсу орендувати virtual private server, якщо йдеться про проєкт, що не має підвищених вимог. Односторінкові лендінги та елементарні інформаційні бази можуть легко працювати на віртуальному хостингу. Водночас підтримка ресурсномістких застосунків, розміщення інтернет-магазинів та інших навантажених сайтів вимагає застосування потужнішого інструменту.
Перехід доцільний у разі:
- занадто повільної роботи наявного сайту, коли на завантаження витрачається більше 4-х секунд;
- підвищених вимог до захисту інформації;
- необхідності здійснення специфічного налаштування;
- потреби створення корпоративної інфраструктури.
Іншими словами, це доречно тоді, коли вам потрібна висока продуктивність, швидкий відгук і надійність, а також обробка деяких скриптів, яка не здійснюється на цифровому сховищі.
Типи віртуалізації
Вид віртуалізації визначає підхід до поділу фізичного сховища даних між низкою його частин. Від того, яка технологія використовується, залежить продуктивність, стабільність взаємодії та гнучкість конфігурації.
Існують такі різновиди поділу ресурсів:
- програмна (OpenVZ);
- апаратна (KVM, VMare, Hyper-V).
Програмна – забезпечує безпосередню взаємодію клієнт-сервера. Вона забезпечує швидку швидкість звернення до інформації, легко налаштовується і характеризується економічністю. Однак, її здібності можуть бути дещо обмежені
Апаратна – повністю емулює кожну окрему віртуальну машину. Це вимагає ресурсних витрат і може дещо гальмувати систему. Однак дає низку вагомих переваг: від заміни ОС до повної ізоляції окремої частини від стороннього втручання.
Відмінності VPS і VDS
VPS (virtual private server) і VDS (virtual dedicated server) – тотожні поняття, які різняться винятково з типом емуляції. Перший часто визначають як виділений сервер із програмною технологією, а другий – з апаратною.
Ми вже обговорили деякі відмінності, однак, давайте підіб’ємо підсумки:
- Virtual private server забезпечує часткову ізоляцію сховища з можливістю розподілу її між користувачами, робота обмежена використання встановленої операційної системи; має середній рівень безпеки;
- Virtual dedicated server гарантує жорсткий контроль, дає змогу вносити будь-які правки і робити конфігурацію ядра ОС, гарантує захист збереженої інформації від стороннього втручання.
Таким чином, якщо потрібна дійсно надійна технологія з гнучкими системними налаштуваннями, VDS у лідерах. Якщо в пріоритеті швидкість взаємодії, то програмний розподіл простору виграє в цьому питанні.
Як вибрати?
Обираючи цифровий сервер, слід враховувати те, для яких цілей ви будете використовувати дисковий простір. Залежно від цього звертати увагу на такі характеристики:
- доступний об’єм на диску – завжди враховуйте масштабування вашого проєкту, отже, обирайте сховище із запасом;
- вид накопичувача – SSD більш продуктивні;
- обсяг оперативної пам’яті – визначає швидкість звернення;
- пропускну здатність каналу – необхідна для створення відео потоків;
- параметри центрального процесора;
- види використовуваних операційних систем.
Важливо, щоб у адміністратора завжди був доступ до служби підтримки провайдера. Незважаючи на високий рівень надійності технології, неприємність може трапитися в будь-який момент. А зупинка ресурсу на тривалий час – це серйозні втрати, особливо коли йдеться про критичну інфраструктуру або великий бізнес.
Висновок
VPS – хороший сучасний інструмент. Він вигідно відрізняється від стандартних типів віртуального хостингу, значно підвищує безпеку і гарантує стабільну роботу. Якісний виділений сервер – оптимальне рішення для корпоративних систем, які потребують підтримки об’ємних баз даних і великих інтернет-магазинів, функціонування яких не може бути реалізовано за допомогою простих хмарних сервісів.